Close

Praca zdalna – jakie są jej wady i zalety?

Praca zdalna to ciekawa alternatywa do tradycyjnych i standardowych form zatrudnienia. Taka forma wykonywania obowiązków zawodowych cieszy się rosnącym zainteresowaniem zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców. Bez wątpienia, praca zdalna jest efektem postępu technologicznego i pojawiła się między innymi dzięki rozwojowi Internetu. Sprawdźmy, jakie są jej wady i zalety.

Czy praca zdalna jest dla każdego?

Już na wstępie należy zauważyć, że istnieją zawody, w których po prostu nie ma możliwości wykonywania pracy w trybie zdalnym. Nawet jeśli pracujemy w branży, w której mamy do wyboru tę możliwość, warto dokładnie rozważyć ten pomysł. Wielu osobom nie sprzyja wykonywanie zadań w domu, nie potrafią się na nich w stu procentach skupić i ciągle ich coś rozprasza. Koniecznie zastanów się więc, czy jesteś w stanie odpowiednio zarządzać swoim czasem, ponieważ w praktyce może się to okazać naprawdę trudne.

Praca zdalna z punktu widzenia pracownika

  • Rozwój potencjału

    Wielu pracowników uważa, że stałe godziny pracy ograniczają ich możliwości i przez to popadają w rutynę oraz stają się mniej kreatywni. Jeśli więc chcesz sam decydować o tym, co robić i o jakiej porze, być może praca zdalna okaże się opcją idealną dla Ciebie. Wbrew pozorom, może się zdarzyć, że czasami wystarczy przepracowanie mniejszej liczby godzin niż dotychczas, a praca będzie bardziej efektywna i zostanie wykonana sprawniej.

  • Nienormowany czas pracy

    Za dużą zaletę pracy zdalnej uważany jest nienormowany czas pracy. Sami więc możemy zdecydować, kiedy rozpocząć wykonanie zlecenia. Są osoby, które wolą pracować w nocy lub wstawać wcześnie rano i wtedy wykonywanie zadań idzie im najlepiej. Nie ma więc konieczności spędzania ośmiu godzin przed komputerem, można robić sobie dłuższe przerwy i pracować o dowolnej porze dnia lub nocy.

  • Możliwość pracy z dowolnego miejsca na świecie

    Pracując zdalnie, sam możesz zdecydować, gdzie będziesz wykonywał zadania. Zazwyczaj wystarczy komputer z dostępem do Internetu. To istotna zaleta, ponieważ może się zdarzyć, że lokalizacja pracodawcy jest znacząco oddalona od naszego miejsca zamieszkania i musielibyśmy każdego dnia tracić mnóstwo czasu, aby tam dotrzeć.

  • Odpowiedzialność za rezultaty działań

    Pracownik, niezależnie od tego, że pracuje zdalnie, musi wziąć odpowiedzialność za rezultaty wykonywanych zadań. Powinien on bowiem osiągnąć zadowalający efekt oraz pracować systematycznie, by wyrobić się ze wykonaniem wszystkich obowiązków na czas. W przeciwnym razie zostanie potraktowany jako pracownik nieefektywny, któremu praca zdalna zdecydowanie nie sprzyja.

  • Samodyscyplina

    Praca z domu oznacza konieczność wyznaczenia sobie terminów wykonywania pracy, które powinny być przestrzegane. Za to pełną odpowiedzialność ponosi pracownik. Dobrze sobie z tym radzą osoby dobrze zorganizowane i zdyscyplinowane. Zanim podejmiesz pracę zdalną, zastanów się, czy masz takie cechy osobowości i czy potrafisz sam siebie kontrolować.

  • Brak kontaktu ze współpracownikami

    Praca zdalna wiąże się ze zmniejszoną szansą wymiany poglądów między pracownikami na temat aktualnie wykonywanych projektów czy planów na przyszłość. Brak zespołowej atmosfery może dodatkowo skutkować zmniejszoną motywacją. Ponadto praca z domu zazwyczaj oznacza pracę w pojedynkę, a kontakt ze współpracownikami odbywa się przede wszystkim wyłącznie za pośrednictwem Internetu.


Praca zdalna z punktu widzenia pracodawcy

Pracodawcy również uważają, że taka forma współpracy ma swoje wady i zalety. To właśnie dzięki pracy zdalnej, dla pracodawców otwierają się nowe możliwości zatrudnienia specjalistów, nawet jeśli nie pochodzą z regionu, w którym mieści się firma. Jakie czynniki są jeszcze istotne dla pracodawców?

  • Kwestie finansowe

    Pracodawcy, zatrudniając osobę wykonującą zadania zdalnie, mają szansę na zaoszczędzenie środków finansowych (jest to związane m.in. z oszczędnością powierzchni biurowej). Pracodawca w dodatku nie musi inwestować w wyposażenie kolejnego stanowiska pracy, ponieważ pracując zdalnie, pracownik sam musi zorganizować własne miejsce pracy i o wszystko zadbać.

  • Rozliczanie pracowników

    W systemie pracy zdalnej pracownicy rozliczani są nierzadko za konkretnie wykonane zadania – eliminuje to problem marnowania czasu przeznaczonego na pracę.

  • Brak kontroli nad pracownikiem

    Jest to problematyczne, szczególnie dla tych, którzy lubią mieć każdy, nawet najmniejszy szczegół pod kontrolą, lub nie potrafią w pełni zaufać swoim pracownikom.

  • Bezpieczeństwo danych

    Z pracą zdalną wiąże się też pewne ryzyko, a mianowicie zagrożenie bezpieczeństwa wymiany danych. Pracownicy muszą więc zachować szczególną ostrożność, jeśli na przykład pracują w branży finansowej bądź operują na innych, równie wrażliwych danych.


Czy warto podjąć pracę zdalną?

Na to pytanie powinieneś sam sobie odpowiedzieć. Jeśli potrafisz planować zadania, ustalać ich priorytety i realizować je na czas, prawdopodobnie będzie to opcja dobra dla Ciebie. Praca zdalna jest niewątpliwie wygodna, ale tylko wówczas, gdy potrafimy bez żadnego problemu w pełni skoncentrować się na wykonywanym zadaniu. Jeśli natomiast nie potrafisz się skupić lub nieumiejętnie organizujesz swój czas, praca zdalna nie będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Źródło zdjęć: pexels.com

About the Author

Chorobliwie zakochany i doświadczony w rozwiązywaniu problemów programistycznych. Prywatnie gra dużo w piłkę nożną, oraz chodzi po górach.

Write Your Comment

You may use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>