10 skrótów klawiaturowych, które powinien znać każdy copywriter
Najlepsi copywriterzy piszą z prędkością światła, bo biegle posługują się polszczyzną. Na szybkość ich pracy wpływa jednak również automatyzacja powtarzanych dziesiątki razy dziennie czynności. Osiągają ją, stosując na przykład różnorakie skróty klawiaturowe. Przedstawiamy 10 kombinacji klawiszy dla systemu Windows, które przydadzą się każdemu pracującemu z edytorem tekstu.
1. Ctrl + c oraz ctrl + v – kopiuj i wklej
Najbardziej znana i najczęściej używana para skrótów – kopiuj i wklej. Przydaje się nieustannie, zwykle do skopiowania adresu strony internetowej, który osadzić mamy w tekście, albo do powielenia złożonej nazwy własnej z obcego języka typu Cachiagijn Elbegdordż czy Pamplemousses (choć przed skopiowaniem konkretnego nazwiska lub nazwy geograficznej warto sprawdzić ich poprawność w kilku źródłach; przeklejone z internetu wyrazy najczęściej są również sformatowane).
2. Ctrl + z oraz ctrl + y – cofnij i przywrócić
Czyli skróty przydatne zwłaszcza w trudne dni, wtedy, kiedy słowa ewidentnie się nie kleją, a budowanie zdania jest drogą przez mękę. Przyspieszają wprowadzenie poprawki, potem skasowanie jej, kolejne wprowadzenie, zmianę słowa na inne, wyrzucenie całego zdania, cofnięcie… i powrót do pierwotnej wersji.
3. Ctrl + backspace
Ta kombinacja klawiszy usuwa całe słowo.
4. Ctrl + strzałka w prawo, lewo, górę lub w dół – przeniesienie kursora
Kolejne skróty, które przyspieszają wprowadzenie poprawek, bez konieczności odrywania rąk od klawiatury. Naciśnięcie klawisza ctrl i strzałki w prawo (lub w lewo) przenosi kursor o jedno słowo w prawo (lub w lewo), ctrl i strzałki w górę (albo w dół) – o jeden paragraf w górę (albo dół).
5. Ctrl + s – zapisz
Kiedy praca nad tekstem jest trudna i żmudna, a plik duży, co jakiś czas warto użyć tego skrótu klawiaturowego i zapisać dotychczasowe efekty. Autozapisywanie (a potem autoodzyskiwanie) w edytorach tekstu bywa wadliwe. Złośliwość rzeczy martwych, a przezorny… i tak dalej.
6. Ctrl + f – szukaj
Kiedy naciśniemy ctrl + f, uruchomi się opcja znajdowania i zamieniania. Jej przydatność docenimy, kiedy dopadnie nas jakaś językowa wątpliwość i w kilkunastostronicowym dokumencie będziemy zmuszeni zamienić jedną formę na inną. Użyteczna jest również wtedy, kiedy przygotowujemy tekst obszerniejszej publikacji (na przykład e-booka) i, zgodnie z normami edytorskimi, usuwamy tak zwane zawieszki, czyli wiszące na końcu wierszy jednoliterowe spójniki. Zamiast usuwać je ręcznie, klikamy ctrl + f, otwieramy zakładkę „zamień”, w polu „znajdź” wpisujemy spację, spójnik, którego chcemy się pozbyć, i spację, a w polu „zamień” spację, spójnik i symbol spacji niełamiącej (ctrl + shift + spacja). Zaznaczywszy opcję „uwzględnij wielkość liter”, postępujemy tak z każdym jednoliterowym spójnikiem (oddzielnie dla małej i dużej litery).
7. Ctrl + b oraz ctrl + i – pogrubienie i kursywa
Skrót ten umożliwia szybkie sformatowanie tekstu najpopularniejszymi sposobami: pogrubieniem i kursywą. Ctrl + spacja usuwa natomiast dodatkowe formatowanie.
8. Ctrl + shift + strzałka w prawo lub w lewo – zaznacza całe słowo
Kombinacja tych trzech klawiszy zaznacza całe słowo znajdujące po prawej (używając prawej strzałki) lub po lewej (lewej strzałki) stronie kursora. Jeśli przytrzymamy te klawisze i jednocześnie klikniemy strzałkę, obszar zaznaczenia się powiększy. Ctrl + a zaznacza cały tekst w danym dokumencie.
9. Alt + tab – przełączanie między otwartymi oknami
Ten skrót klawiaturowy umożliwia przełączanie się nie tylko między kilkoma dokumentami, ale i różnymi programami. Pomocny bywa szczególnie dla tych, którzy robią research w sieci i jednocześnie piszą.
10. Prawy alt + u – wstawianie €
O ile znak dolara wpiszemy bezpośrednio z poziomu klawiatury, o tyle symbolu euro musimy poszukać w opcji wstawiania. Skrót przydatny zwłaszcza dla copywriterów piszących wiele o ekonomii i finansach.
Źródło zdjęć: pexels.com, unsplash.com
Write Your Comment