Close

Jak opanować stres przed wystąpieniem publicznym i w jaki sposób budować pewność siebie?

Stres i niepokój towarzyszą prawdopodobnie większości z nas podczas wystąpień publicznych — bez względu na to, w jakim charakterze występujemy. Zanim przejdziemy do rozwinięcia tej kwestii, warto zaznaczyć, że nawet mimo wielkich starań, stresu nie da się uniknąć całkowicie. Jednak bez wątpienia warto podjąć próbę, by go w jak największym stopniu zminimalizować.

Przygotowanie się do wystąpienia

Niezależnie od tego, gdzie planujesz wystąpić i jaką tematykę poruszyć, konieczne jest dokładne przygotowanie się do prezentacji. Dodatkowo nie można pominąć ustalenia celu oraz sprecyzowania, co chcesz poprzez swoje wystąpienie osiągnąć. Na początku warto ustalić grupę docelową, do której będziemy kierować przemówienie, aby dopasować treść i styl do ich oczekiwań. Dobrym pomysłem może być również nagranie przynajmniej fragmentów swojego wystąpienia. Dzięki temu będziemy mogli sprawdzić, jak wyglądamy i czy nasze wypowiedzi są zrozumiałe. Jeśli po odsłuchaniu odniesiemy wrażenie, że coś się nam nie podoba, będziemy mogli tę część zmodyfikować. Dzięki zdobytemu doświadczeniu w występowaniu przed publicznością osiągamy większą swobodę wypowiedzi i towarzyszy nam mniejszy stres w trakcie kolejnych prezentacji. Musimy również przewidzieć czas dla słuchaczy. Warto namówić ich, aby przekazali nam swoje odczucia po prezentacji oraz udzielili rad, co wymaga poprawy i nad czym najbardziej powinniśmy pracować. Odbiorcy z pewnością chętnie podzielą się swoimi odczuciami. Dzięki temu kolejne wystąpienie z pewnością stanie się lepsze. Ćwiczenia relaksacyjne są dobrym sposobem na uniknięcie stresu. Przed wystąpieniem możemy także posłuchać ulubionej muzyki, pomyśleć o czymś przyjemnym, co pozwoli nam na oderwanie się od stresującej sytuacji. Przy okazji naładujemy się sporą dawką pozytywnej energii.

O czym pamiętać podczas wystąpienia?

  • Kontakt z publicznością
    Utrzymywanie kontaktu wzrokowego z widownią jest bardzo istotne. Ten aspekt wpływa na wzrost zainteresowania odbiorców naszą prezentacją. Warto także nawiązywać interakcję z odbiorcami. To pomaga rozluźnić atmosferę i bardziej angażuje słuchaczy do dzielenia się swoimi przemyśleniami czy poglądami. Potraktuj więc swoje przemówienie jako rozmowę, a nie jako monolog. Zmiana tej perspektywy może zminimalizować stres i zmniejszyć ogólne napięcie. Jeśli natomiast ktoś posiada odrębny punkt widzenia od tego, który prezentujemy i nie zgadza się z naszym zdaniem, postaraj się to docenić. Dodatkowo rozplanuj dobrze swój czas, ponieważ z reguły jest on ograniczony, a Ty powinieneś omówić wszystkie kwestie, które wcześniej zostały przez Ciebie przygotowane.
  • Zadbaj o przyjęcie prawidłowej postawy
    Przeważnie podczas wystąpienia czujemy napięcie i trudno nam zachować spokój. W takiej sytuacji pamiętaj, aby kontrolować swój oddech. Oddychaj więc spokojnie i głęboko oraz odrzuć wszystkie negatywne myśli i zacznij szukać pozytywów. Kluczową rolę, w trakcie publicznego wystąpienia, odgrywa kontakt wzrokowy. Postaraj się wybrać osobę (lub kilka osób), od której płynie pozytywna energia i od czasu do czasu spójrz na nią — to naprawdę może okazać się pomocne.
  • Poczucie humoru
    Dystans do siebie oraz autentyczność są sprzymierzeńcami budowania szczerych relacji. Nie staraj się więc udawać kogoś innego. Możesz śmiało przyznać się do swojej tremy, a szczerość na pewno zostanie doceniona. Poczucie humoru sprzyja w walce ze stresem oraz pomaga w zbudowaniu pozytywnego wizerunku.

Na koniec warto uświadomić sobie, że nie ma ludzi idealnych i każdy ma prawo do popełnienia błędu. Ważne jest, aby na bieżąco wyciągać z nich odpowiednie wnioski i starać się unikać ich w przyszłości. Nie warto również roztrząsać swoich porażek. Jeśli zachowasz dystans do samego siebie, pomoże Ci on w opanowaniu lęku oraz kontrolowaniu stresu.

Źródła zdjęć: pexels.com, unsplash.com

About the Author

Chorobliwie zakochany i doświadczony w rozwiązywaniu problemów programistycznych. Prywatnie gra dużo w piłkę nożną, oraz chodzi po górach.

Write Your Comment

You may use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>