Close

Przewagi korporacji nad małymi firmami

Jeśli myślisz o obraniu nowej ścieżki zawodowej lub dopiero rozpoczynasz swoją karierę, warto się zastanowić jaki typ firmy będzie dla Ciebie odpowiedni. Jak można się domyślić, znacząco bowiem różnią się zwyczaje panujące w małych firmach od standardów obowiązujących w międzynarodowych korporacjach. Dzisiaj zastanówmy się, jakie zalety posiada praca w korporacji. Być może to, co przeczytasz, pomoże Ci w podjęciu właściwej decyzji.

 • Praca dla znanej marki to prestiż
  Międzynarodowe korporacje posiadają ugruntowaną pozycję na rynku, na którą zazwyczaj pracowały przez wiele lat. Popularne korporacje są kojarzone nawet przez osoby pracujące w innej branży — a jeśli informacje o firmie są rozpowszechnione, z reguły cieszy się ona sporym zainteresowaniem ze strony potencjalnych pracowników. Uważają oni bowiem, że praca w takim środowisku będzie dla nich pewnego rodzaju wyróżnieniem i docenieniem ich ponadprzeciętnych umiejętności.
 • Praca w korporacji to szansa na wyjazdy za granicę
  Pracując w dużej, międzynarodowej firmie mamy wielką szansę na zagraniczne wyjazdy integracyjne lub służbowe delegacje. Międzynarodowe korporacje posiadają swoje oddziały w wielu miejscach na świecie. Jeśli pracownik wykonuje sumiennie swoje obowiązki i wykazuje się wysokim zaangażowaniem, firma może wynagrodzić jego starania poprzez przeniesienie go do ciekawszego miejsca, jeśli oczywiście będzie mu na tym zależało.
 • Gwarancja pewnego miejsca zatrudnienia
  Pracując w korporacji, nie musimy się obawiać o nieterminowe wypłacenie wynagrodzenia. W dodatku zwykle jest ono dość konkurencyjne. Możemy także liczyć na bonusy i dodatki, jeśli pracodawca będzie zadowolony z jakości wykonywanej przez nas pracy. Nie powinniśmy się dziwić, jeśli zauważymy, że coraz więcej osób zaczyna myśleć o korporacji jako o wymarzonym miejscu pracy zarobkowej. Warto dodać, że zazwyczaj wynagrodzenie pracowników wzrasta w miarę ich rozwoju i przepracowanego stażu.
 • Stabilizacja
  Dodatkowo, oprócz konkurencyjnego wynagrodzenia, które może być wielką motywacją do pracy, w firmie międzynarodowej nie powinno być problemu z otrzymaniem legalnej umowy o pracę, opartej na dobrych warunkach dla każdej ze stron. Wszystkie ważne kwestie zostają uregulowane odpowiednimi zapisami w umowie, zatem zanim ją podpiszemy, warto wszystko dokładnie przeczytać i przeanalizować. Ponadto, jeśli będziemy się starać jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki, możemy mieć pewność, że współpraca będzie się układała długoterminowo.
 • Rozwój kompetencji osobistych
  Praca w dużej firmie wiąże się osobistym rozwojem. W przeciwieństwie do małych firm, pracując w korporacji mamy większą szansę na udział w dodatkowych szkoleniach, wyjazdach firmowych oraz różnych branżowych wydarzeniach, na których mamy wyjątkową okazję poznania nowych ludzi. Co więcej, jeśli pracujemy w międzynarodowej firmie, będziemy mieć styczność z osobami pochodzącymi z różnych środowisk i reprezentującymi różne kultury. Może być to cenne i niepowtarzalne doświadczenie, które ukształtuje naszą osobowość i poglądy. Wielkie przedsiębiorstwa inwestują w swoich pracowników, motywując ich jednocześnie do działania, na przykład poprzez oferowanie możliwości ciągłego kształcenia się. Dlatego też pracownicy mają możliwość uczestniczenia w różnorodnych kursach, na których doskonalą swoje umiejętności niezbędne do wykonywania danego stanowiska.
 • Wzrost liczby kontaktów zawodowych
  Ostatni, ale równie istotny punkt to właśnie ludzie, z którymi pracujemy. Czasami można usłyszeć, że osoby zatrudnione w korporacji lubią między sobą rywalizować, jednak na pewno nie zdarza się to w każdej większej firmie. Warto uświadomić sobie, że mamy wspólny cel i powinniśmy się wspierać w każdej sytuacji. Wsparcie jest szczególnie ważne, gdy na naszej drodze pojawią się problemy.Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym istotnym czynniku, a mianowicie — korporacja uczy radzenia sobie ze stresem, ponieważ pracodawcy zazwyczaj mają wobec pracowników wysokie wymagania. Biorąc pod uwagę wszystkie wady i zalety, dokładnie zastanów się, czy podjęcie pracy w korporacji będzie spełnieniem Twoich marzeń. Mamy nadzieję, że artykuł pomoże Ci w podjęciu właściwej decyzji.

Źródło zdjęć: pexels.com

About the Author

Chorobliwie zakochany i doświadczony w rozwiązywaniu problemów programistycznych. Prywatnie gra dużo w piłkę nożną, oraz chodzi po górach.

Write Your Comment

You may use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>